Boys Varsity Swimming, Girls Varsity Swimming · Marion Giant Swim Team vs Kokomo 12/5



Marion vs Kokomo – 12/5/2018
Results  Kokomo 263 Marion 79

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
===============================
School Seed Finals Points
===============================
1 Kokomo-IN ‘A’ NT 2:12.70 8
1) Reckard, Macee 2) Blake, Stormy
3) Cleaver, Madison 4) Reckard, Addison
31.58 43.00 28.60 29.52
2 Marion High School-IN ‘A’ 2:22.87 2:33.73 4
1) Fry, Savannah 16 2) Grieve, Bayley 16
3) Wright, Katelyn 16 4) Harrison, Shelby 15
40.06 40.93 36.31 36.43
3 Kokomo-IN ‘B’ NT 2:37.86 2
1) Hillman, Rachel 2) Salinas, Haley
3) Smith, Hannah 4) Johnson, Lily
38.86 40.98 40.95 37.07
4 Kokomo-IN ‘C’ NT 2:41.54
1) Bashore, Mackenzie 2) Hunter, Molly
3) Dowden, Molly 4) Stillwell, Rebecca
39.42 46.96 39.39 35.77

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================
School Seed Finals Points
==============================
1 Kokomo-IN ‘A’ NT 2:02.82 8
1) Coram, Drew 2) York, Brayden
3) Pitner, Logan 4) Ryals, Sean
30.24 37.29 29.43 25.86
2 Marion High School-IN ‘A’ 2:02.28 2:04.67 4
1) Morgan, Tyler 18 2) Powell, Joseph 16
3) Stephens, Zach 17 4) Reynolds, Jonathan 14
32.52 36.78 29.48 25.89
3 Kokomo-IN ‘B’ NT 2:17.68 2
1) Smith, Caleb 2) Wells, Cory
3) Bryant, Cameron 4) Cleaver, Jake
34.00 44.97 30.55 28.16
4 Kokomo-IN ‘C’ NT 2:44.28
1) Bolding, Greyson 2) Poole, Ethan
3) Liggin-Packwood, Criofan 4) Hall, Clayton
43.30 52.17 34.62 34.19

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Griggs, Emily KOKO-IN NT 2:25.24 6
33.61 35.59 38.85 37.19
2 Bashore, Mackenzie KOKO-IN NT 2:43.02 4
36.56 40.77 43.44 42.25
3 Fry, Savannah 16 MARN-IN NT 2:48.36 3
38.46 43.43 44.45 42.02
4 Hartman, Morgan 16 MARN-IN NT 2:49.49 2
37.89 43.25 45.43 42.92
5 Cline, Kendra KOKO-IN NT 2:50.13 1
39.20 44.54 43.81 42.58

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle
==============================
Name Age School Seed Finals Points
==========================
1 White, Max KOKO-IN NT 1:54.51 6
26.17 28.70 30.17 29.47
2 Joyce, Andrew KOKO-IN NT 2:08.44 4
29.54 32.42 33.94 32.54
3 Powell, Joseph 16 MARN-IN 2:18.08 2:16.33 3
30.68 34.09 36.00 35.56
4 Stephens, Zach 17 MARN-IN NT 2:17.94 2
32.01 35.41 36.04 34.48
5 McGraw, Michael KOKO-IN NT 2:21.70 1
32.63 35.92 37.54 35.61
6 Barnes, Joel 18 MARN-IN NT 2:36.46
31.58 36.42 42.33 46.13

Event 5 Girls 200 Yard IM
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Reckard, Macee KOKO-IN NT 2:33.06 6
32.20 36.38 49.03 35.45
2 Grieve, Bayley 16 MARN-IN NT 2:53.17 4
38.08 43.82 51.09 40.18
3 Hillman, Rachel KOKO-IN NT 2:59.95 3
40.71 44.72 55.41 39.11
4 Lucas, Emily KOKO-IN NT 3:02.38 2
41.64 45.90 53.46 41.38

Event 6 Boys 200 Yard IM
===============================
Name Age School Seed Finals Points
==============================
1 Reynolds, Jonathan 14 MARN-IN 2:26.84 2:26.98 6
30.47 38.74 42.09 35.68
2 York, Brayden KOKO-IN NT 2:32.49 4
33.30 39.52 43.48 36.19
3 Ryals, Sean KOKO-IN NT 2:36.01 3
32.54 38.24 50.45 34.78
4 Behny, Adam KOKO-IN NT 3:02.25 2
35.94 45.46 55.33 45.52

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Cleaver, Madison KOKO-IN NT 26.37 6
2 Wyrick, Rachel KOKO-IN NT 29.95 4
3 Smith, Hannah KOKO-IN NT 34.97 3
4 Harrison, Shelby 15 MARN-IN NT 36.58 2
— Dawson, Jenna 16 MISS-IN 31.03 X30.41

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Kalkstein, Courtlandt KOKO-IN NT 24.94 6
2 Pitner, Logan KOKO-IN NT 25.31 4
3 Bryant, Cameron KOKO-IN NT 25.81 3
4 Samorini, Henrique 16 MARN-IN 27.96 27.14 2
5 Reynolds, Jonathan 14 MARN-IN NT 27.99 1
6 Fonseca, Gaberiel 19 MARN-IN 50.64 49.06

Event 9 Girls 1 mtr Diving
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Elkin, Liesl KOKO-IN NP 155.35 6
2 Vermilion, Gabriella 15 MARN-IN 133.40 122.50 4
3 Calvert, Zoey KOKO-IN NP 103.05 3

Event 10 Boys 1 mtr Diving
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Hummel, Kyle 18 MARN-IN 131.15 159.00 6

Event 11 Girls 100 Yard Butterfly
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Soler, Marina Magdelan KOKO-IN NT 1:22.44 6
34.34 48.10
2 Wright, Katelyn 16 MARN-IN NT 1:26.07 4
39.37 46.70
3 Cline, Kendra KOKO-IN NT 1:37.51 3
43.90 53.61
4 Hunter, Molly KOKO-IN NT 2:08.97 2
55.95 1:13.02

Event 12 Boys 100 Yard Butterfly
==============================
Name Age School Seed Finals Points
==============================
1 White, Max KOKO-IN NT 54.33 6
25.77 28.56
2 McGraw, Michael KOKO-IN NT 1:19.11 4
34.59 44.52
3 Kirby, Caiden KOKO-IN NT 1:44.97 3
41.12 1:03.85

Event 13 Girls 100 Yard Freestyle
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Reckard, Macee KOKO-IN NT 1:00.26 6
28.70 31.56
2 Johnson, Lily KOKO-IN NT 1:09.74 4
33.20 36.54
3 Hartman, Morgan 16 MARN-IN 1:17.61 1:16.65 3
37.25 39.40
4 Schelbert, Trelaine KOKO-IN NT 1:24.03 2
40.07 43.96
5 Harrison, Shelby 15 MARN-IN NT 1:26.65 1
41.14 45.51

Event 14 Boys 100 Yard Freestyle
===============================
Name Age School Seed Finals Points
==============================
1 Kalkstein, Courtlandt KOKO-IN NT 54.30 6
26.08 28.22
2 Morgan, Tyler 18 MARN-IN 56.17 54.65 4
26.05 28.60
3 Bryant, Cameron KOKO-IN NT 56.44 3
27.89 28.55
4 Lamberson, Nahum KOKO-IN NT 1:02.27 2
29.42 32.85
5 Barnes, Joel 18 MARN-IN 1:09.86 1:07.49 1
31.93 35.56
6 Samorini, Henrique 16 MARN-IN 1:07.27 1:08.22
32.66 35.56

Event 15 Girls 500 Yard Freestyle
===============================
Name Age School Seed Finals Points
========================•======•
1 Griggs, Emily KOKO-IN NT 6:34.48 6
35.59 39.15 39.88 40.61 40.45 40.66 41.19 40.47
39.15 37.33
2 Bashore, Mackenzie KOKO-IN NT 7:18.81 4
37.45 42.49 44.63 45.32 45.48 45.23 45.44 47.13
44.97 40.67
3 Wonnel, Rilyn KOKO-IN NT 8:02.94 3
45.25 47.46 49.42 49.53 49.07 49.21 49.19 49.21
49.54 45.06
— Dawson, Jenna 16 MISS-IN NT X7:04.84
35.63 40.14 42.04 43.36 44.10 44.45 45.73 46.49
44.20 38.70

Event 16 Boys 500 Yard Freestyle
==============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Joyce, Andrew KOKO-IN NT 5:58.22 6
30.94 34.55 36.93 37.36 37.79 37.20 36.82 36.81
36.31 33.51
2 Liggin-Packwood, Criofan KOKO-IN NT 6:45.66 4
31.74 36.65 39.35 41.43 42.45 43.14 43.54 43.47
44.17 39.72
3 Behny, Adam KOKO-IN NT 7:20.72 3
38.51 43.70 45.32 44.30 45.99 44.89 45.22 45.60
44.85 42.34

Event 17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================
School Seed Finals Points
===============================
1 Kokomo-IN ‘A’ NT 2:06.00 8
1) Soler, Marina Magdelan 2) Wells, Shelby
3) Smith, Hannah 4) Griggs, Emily
31.01 29.31 34.89 30.79
2 Marion High School-IN ‘A’ 2:10.21 2:11.46 4
1) Wright, Katelyn 16 2) Vermilion, Gabriella 15
3) Hartman, Morgan 16 4) Grieve, Bayley 16
32.85 33.38 34.67 30.56
3 Kokomo-IN ‘B’ NT 2:22.93 2
1) Fox, Arianna 2) Stoeger, Madison
3) Fillenworth, Alanah 4) Wonnel, Rilyn
34.48 39.03 32.80 36.62
4 Kokomo-IN ‘C’ NT 2:25.79
1) Dowden, Molly 2) Johnson, Lily
3) Bates, Aubrey 4) Hunter, Molly
35.45 39.21 35.17 35.96

Event 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================
School Seed Finals Points
===============================
1 Kokomo-IN ‘A’ NT 1:41.69 8
1) Kalkstein, Courtlandt 2) Smith, Caleb
3) Pitner, Logan 4) White, Max
25.58 26.15 25.66 24.30
2 Kokomo-IN ‘B’ NT 1:47.56 4
1) Coram, Drew 2) Wells, Cory
3) Lamberson, Nahum 4) Joyce, Andrew
25.78 28.79 27.14 25.85
3 Marion High School-IN ‘A’ 1:44.37 1:49.33 2
1) Samorini, Henrique 16 2) Barnes, Joel 18
3) Hummel, Kyle 18 4) Morgan, Tyler 18
27.62 29.49 27.59 24.63
4 Kokomo-IN ‘C’ NT 2:08.01
1) Kirby, Caiden 2) Butcher, Charez
3) Hall, Clayton 4) McGraw, Michael
42.39 25.10 32.82 27.70

Event 19 Girls 100 Yard Backstroke
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Wells, Shelby KOKO-IN NT 1:16.06 6
36.94 39.12
2 Hillman, Rachel KOKO-IN NT 1:22.42 4
39.61 42.81
3 Fry, Savannah 16 MARN-IN 1:25.07 1:23.68 3
41.14 42.54
4 Lucas, Emily KOKO-IN NT 1:26.96 2
43.14 43.82

Event 20 Boys 100 Yard Backstroke
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Coram, Drew KOKO-IN NT 1:07.50 6
33.05 34.45
2 Morgan, Tyler 18 MARN-IN 1:10.57 1:12.26 4
35.18 37.08
3 Smith, Caleb KOKO-IN NT 1:15.19 3
36.22 38.97
4 Cleaver, Jake KOKO-IN NT 1:17.13 2
37.91 39.22

Event 21 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================
Name Age School Seed Finals Points
===============================
1 Cleaver, Madison KOKO-IN NT 1:18.07 6
36.52 41.55
2 Grieve, Bayley 16 MARN-IN 1:29.07 1:29.80 4
42.03 47.77
3 Blake, Stormy KOKO-IN NT 1:30.72 3
43.68 47.04
4 Reckard, Addison KOKO-IN NT 1:30.76 2
43.54 47.22

Event 22 Boys 100 Yard Breaststroke
==============================
Name Age School Seed Finals Points
==============================
1 York, Brayden KOKO-IN NT 1:20.52 6
38.24 42.28
2 Hummel, Kyle 18 MARN-IN 1:26.15 1:22.06 4
38.57 43.49
3 Ryals, Sean KOKO-IN NT 1:29.06 3
43.09 45.97
4 Wells, Cory KOKO-IN NT 1:47.61 2
47.57 1:00.04

Event 23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
==============================
School Seed Finals Points
===============================
1 Kokomo-IN ‘A’ NT 4:30.23 8
1) Griggs, Emily 2) Blake, Stormy
3) Reckard, Addison 4) Cleaver, Madison
32.56 1:06.52 36.63 1:20.38 29.36 1:04.55 27.54 58.78
2 Kokomo-IN ‘C’ NT 5:02.07 4
1) Johnson, Lily 2) Schelbert, Trelaine
3) Salinas, Haley 4) Wyrick, Rachel
40.82 1:24.28 33.04 1:10.98 33.40 1:12.31 36.25 1:14.50
3 Marion High School-IN ‘A’ NT 5:26.60 2
1) Vermilion, Gabriella 15 2) Harrison, Shelby 15
3) Hartman, Morgan 16 4) Fry, Savannah 16
34.39 1:16.33 42.81 1:29.58 37.84 1:20.63 38.05 1:20.06
— Kokomo-IN ‘B’ NT DQ
1) Reckard, Macee 2) Soler, Marina Magdelan
3) Saban, Madison 4) Wells, Shelby
29.11 1:00.21 31.88 1:09.22 31.39 1:15.50 32.57 1:09.79

Event 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================
School Seed Finals Points
===============================
1 Kokomo-IN ‘A’ NT 3:57.11 8
1) Kalkstein, Courtlandt 2) Coram, Drew
3) Bryant, Cameron 4) White, Max
28.32 1:00.63 29.78 1:01.10 28.20 59.77 26.20 55.61
2 Kokomo-IN ‘B’ NT 4:15.66 4
1) Smith, Caleb 2) Lamberson, Nahum
3) Joyce, Andrew 4) York, Brayden
29.89 1:02.87 32.00 1:06.79 29.02 1:00.82 31.06 1:05.18
3 Kokomo-IN ‘C’ NT 4:37.79 2
1) Bolding, Greyson 2) Poole, Ethan
3) Behny, Adam 4) Liggin-Packwood, Criofan
33.35 1:12.39 33.61 1:09.56 33.26 1:08.40 31.20 1:07.44

Combined Team Scores – Through Event 24

1. Kokomo 263 2. Marion High Sc